Nakon višegodišnjeg planiranja ovog putovanja došlo je vreme i za njega.
Stekli su se svi uslovi kupovinom novog kampera za putovanje od 10.000 km
I ovog puta planovi i sva planiranja padaju u vodu kada krenete na put kamperom.
Jedino sam ispoštovao pravac odlaska i povratka kući a to je da idemo do Nordkapa zapadnom stranom preko Norveške a da se vratimo preko Finske.
Kao i uvek zebnja da nešto nismo zaboravili traje 5-10 min i kada proverimo pasoše, dokumenta, kartice i novac shvatimo da smo sve poneli i kreće putovanje.
02/Juli/2024 polazak na put jer tada svi putuju pa smo i mi odredili ta dva meseca za naše putovanje. U ta dva meseca postoji velika mogućnost da neko vreme
provedete u majci i šorcu i da malo uživate u jezerima Skandinavije.
Država 1 - Mađarska
Kao i uvek Mađarska bez autoputeva i preskupe vinjete za 265km puta i 4 sata vožnje stvarno je bespotrebno dati, tj baciti 27 eura koliko iznosi vinjeta za 1 dan za kamper.
Kada se uzme u obzir da ja na autoputu vozim max 100km/h, uglavnom 90km/h, a toliko mogu da vozim po Mađarskoj van naseljenih mesta.
Kada se uzme u obzir da je put kraći nego autoputem za 50-60km onda dobijem približno vreme za prolazak Mađarske pa sam zato rekao da su bačene pare za mađarske autoputeve.
Država 2 - Slovačka
Po planu prošli smo Mađarsku istog dana i ušli u Slovačku gde smo isplanirali da prespavamo i da sutra dan posetimo Brno. Vožnja kroz Slovačku je duga 130km, veoma je živopisna i
opet mislim da je bacanje novca kupovina vinjete koja i nije baš skupa (1dan - 10,10eur) ali je nepotrebna, pogotovo jer smo mi spavali u Slovačkoj pa bi smo morali uzeti 10 dana vinjetu.
Prespavali smo pored puta kada smo prošli Bratislavu a mesto smo našli preko aplikacije "Park4Night". Već se bilo smračilo a bilo je bitno da prođemo Bratislavu kako bi izbegli
jutarnje špiceve u saobraćaju oko glavnog grada Slovačke
Država 3 - Češka Republika
Treći dan putovanja i treća država. Planirana poseta Brnu i najava padavina naterala nas je da ranije krenemo i da ranije doručkujemo kako bi prestigli kišu u Brnu.
Drugi po veličini grad u Češkoj u koji nikada nismo bili ostavio je odlične utiske. Besplatan parking blizo autobuske stanice nalazi se na par stotina metara od starog grada. Prepodnevna poseta starom
gradu i nastavak putovanja do sledećeg prenoćišta. Opet na aplikaciji našli smo dobar parking na samoj obali veštačkog jezera, dok na google maps je pod nazivom "Parkoviště Vodní nádrž Letovice"
Lepo, uredno i mirno mesto za prespavati nalazi se 50km severno od Brna. Vreme za nas nije bilo za kupanje ali je bilo kupača u jezeru.
I kroz Česku nismo uzimali vinjetu jer nismo žurili. Od tog mesta smo imali još 750km do trajekta koji smo rezervisali za 07/Juli. Nakon kafice, rakijice i doručka imali smo cilj da se dovučemo do Nemačke granice
za taj dan, oko 330km. Moram reći da je put bio prelep ali naporan jer smo išli nekim putevima gde je bilo teško se izmemoići sa kolima iz drugog pravca. Ti uski putevi su na samom severu kod mesta Srpske Kamenice.
Država 4 - Nemačka
Predveče ulazimo u Nemačku i dolazimo na planirani konak u mestu Königstein na reci Elbi.
Nalazimo mesto na samoj obali reke, potpuno pusto mesto bez velikog saobraćaja i ljudi.
Na 40km odatle nalazi se Drezden, grad o kame smo čuli lepe reči i u koji nikada nismo bili pa pošto smo imali vremena odluka je pala da se prošetamo starim gradom Drezdena.
Plaćeni parking odmah na ulazu u stari deo grada I ulazak u naučnu fantastiku. Nemam reči da opišem utisak koji je taj grad ostavio na mene. Nikad ne opisujem grad jer to uvek možete da
nađete na netu ali ovaj moram bar malo. Zgrade, ulice, mostovi i trgovi su približni slikama iz filmova o Hariju Poteru. Potpuno nepripremljeni za Drezden, što je prvi put
da mi se dešava na nekom od putovanja, mi smo se samo šetali po starom gradu, uzduž i popreko i ukrug, pritom napravivši stotine slika i videa.
SVAKA PREPORUKA DA U VIŠE DANA UPOZNATE OVAJ PRELEPI GRAD.
Potpuno oduševljeno krećemo dalje prema trajektu koji se nalazi u Swinoujscie-Poljska, imamo jedan dan i 440km uglavnom autoputeva. Ostaje nam još jedan konak do cilja i plana jer je
kupljena karta za trajekt obaveza i opterećenje kada putujete kamperom.
Država 5 - Poljska
Posle 5 dana ulazimo u Poljsku kako bi se prevezli trajektom na destinaciji Swinoujscie-Trelleborg. Trajekt kreće 07/Jula/2024 u 16 sati i morate biti tamo bar 1 sat ranije.
Vožnja traje 6 i po sati a za ovu luku smo se odlučili jer je bila najpovoljnija sa korišćenjem kabine tako da smo za 170 eura dobili prevoz za dve osobe, kamper i kabinu gde smo mogli
da se odmorimo i "buržujski" okupamo, malo prošetamo po brodu i free šopu, koji je usput dosta skup za naše uslove ali kada smo došli u Švedsku onda smo shvatili da je bilo baš, baš jeftino.
Ali to je bio faktički početak našeg putovanja i imali smo pun kamper svega i svačega tako da nam ništa nije trebalo. Kupovali smo samo hleb, voće i povrće a toga nema na brodu.
Država 6 - Švedska
Dolazak u luku Trelleborg tačno na vreme u 22:30h. Lagana večera jer je bilo kasno i konak odmah na izlasku iz grada. Sutra dan lagano smo krenuli prema Geteborgu koji
je bio u planu za obilazak. 300km vožnje za taj dan je bilo i previše jer priroda i celokupna slika Švedske je bila za nas neopisiva. Bilo bi greota samo projuriti kroz takve predele.
U Švedskoj ne postoje vinjete i drumarine pa smo lagano vozili autoputevima i par puta skrenuli u neka mala mesta da vidimo kako to ovde izgleda.
Ovde se prvi put susrećemo sa promenom plana a to za kamper nije nikakav problem. Višemesečno planiranje, zgužvano i bačeno u korpu za otpatke, na dalje idemo kako nam se svidi. Kao pravi nomadi živimo i
putujemo dan za dan.Plan je bio da ujutro idemo u obilazak Geteborga, međutim vremenska prognoza je bila nepovoljna jer je najava bila, kiša ceo dan a sutra sunčano ceo dan.
Taj dan smo proveli po prodavnicama i tržnim centrima, čisto da vidimo šta ima i kakve su cene raznih proizvoda a naročito cene švedskih alata koji su izuzetnog kvaliteta.
Kupovinom Geteborg Go City Pass rešili smo ulaznice za sve atrakcije u tom gradu. Za 40-tak eura po osobi dobijate pristup svim prevoznim srestvima u gradu, turističkim obilascima i muzejima.
Mi smo uspeli da iskoristimo taj dan za krstarenje po arhipelazima, vožnju Paddan čamcima, Hop On-Hop Off busom, i nekim od muzeja. Samo da kažem da je vremenska prognoza bila tačna. Parkirali smo na plaćeni parking i
na povratku smo kasnili 15 min. i dobili smo tiket zakačen za šoferšajbnu koji nismo platili a da li ćemo, videćemo.
Još jedna informacija je vezana za internet. Pošto smo mi imali naš internet koji imamo u okviru paketa, tek u Švedskoj smo kupili Telenor karticu koja je validna u celoj Evropi
i košta 40 eura za 100GB, što u današnjim uslovima i nije skupo.
Nastavljamo dalje, još 180km do granice sa Norveškom. Preporuka je da pređete iz Švedske u Norvešku preko starog Svinesund mosta gde možete da kupite kućne potrepštine, cigare i piće
po niskim cenama. Ako su u Švedskoj niske cene onda šta se dešava u Norveškoj, leleee boške. Treba voditi računa o carinskim kontrolama jer se dosta Norvežana ovde snabdeva.
Država 7 - Norveška
Uh, Norveška, šta da kažem, ništa slično nismo videli a mnogo smo videli za skoro 60 godina života i putovanja, otprilike kao da smo sleteli na neku drugu planetu.
Ovo je prvi put da smo u ovoj čudesnoj zemlji pa ću pokušati da opišem nešto neopisivo za ovako malo teksta.
Prvo nešto uopšteno. Skupoća, ali baš, ali može da se nađe u prehrambenim prodavnicama i nešto što je jeftinije nego u Srbiji. Pivo, alkohol, cigarete ne gledajte jer cene štipaju za oči.
Magneti za frižider od 12 eura pa na gore, parking oko 15 eura/sat. Dizel je jeftiniji nego u Srbiji. Saobraćajna kultura besprekorna. Max brzina na autoputevima je podinguna prošle godine sa 90km/h na celih 100km/h.
Magistralni putevi max 90km/h, ako vozite 85km/h niko vas neće nikada obići koliko god bila duga kolona. Mana je nedostatak mostova ali je to nadoknađeno trajektima kojih ima svuda. Na dosta trajekta postoje kamere koje snimaju registracije
i naplata se vrši kasnije. Velika većina vozila je na električni pogon, hiljade punjača za automobile pa i za kamione. Nisam primetio redove na punjačima a cene su niže nego u Srbiji.
Itd, itd...
Oslo
Ništa specijalno nas nije privuklo kod ovog grada, možda zato što smo platili 30 eura za dva sata parkiranja na parking u blizini centra grada. Tih dva sata smo proveli
u šetnji po zgradi opere koja se nalazi odmah pored gradske plaže "Opera Beach" i luke gde pristaju veliki kruzeri. Lepo vreme, oko 20C je isteralo mnogo ljudi na ulice
i šetalište, pa se stiče utisak da je velika gužva. Mi smo ipak nastavili dalje po planu jer nam je cilj obilaziti prirodne lepote cele Skandinavije a manje obilazak gradova.
Sledeća destinacija je Preikestolen koji se nalazi na 500km zapadno od Osla. Na putu se nalazi Heddal Stave Church.
To je najveća drvena crkva u Norveškoj, veoma je lepa i nalazi se na seoskom groblju u mestu Heddal. Crkva je bila zatvorena ali i ne bi ulazili u nju jer se ulaz naplaćuje.
Nikada do sada nismo platili ulaz u bilo koju bogomolju na svetu pa nećemo ni u buduće, to je princip od koga ne odustajemo.
Kratko ali lepo provedeno vreme, pogled na vremensku
prognozu i opet razočaranje. 3 dana kiše za mesto Preikestolen. Da bi bili u mogućnosti da vidite sa visine taj fenomenalni fjord i taj čuveni kamen između dve stene na visini od 800met.
morate prepešačiti 7km uzbrdice od parkinga do samog vidikovca. U našim godinama to je baš veliki poduhvat po kiši a da baš gledamo u pasulj i čekamo 3 dana bilo je neprihvatljivo.
Odluka je pala da se vratimo stotinak km unazad i da krenemo prema sledećoj destinaciji, prema Atlantic Road. Na "Park4Night" nađošmo lepo jezerce sa mestom za roštiljanje i krenušmo tamo.
Ukusna večera, napunjen tank sa vodom, ispražnjen sivi tank i hemijski WC nateralo nas je da prespavamo na ovom divnom mestu.Sve čisto, uredno i besplatno.
Sledeća destinacija je Lilehamer, najpoznatija ski skakaonica u Norveškoj a za nas ljubitelje i uživaoce zimskih sportova ovo je bila nezaobilazna stanica.
Na putu prema zapadu i Norveškom moru morali smo posetiti Geirangerfjorden, jedan od najlepših i najposećenijih fjordova u Norvrškoj. Pre toga svratili smo do Poem Ladder of Jan Magnus Bruheim
mestu koje ostavlja bez daha. Staza duga 3km od parkinga do vodopada je nešto što vredi videti i doživeti. Pogledajte snimak iz drona koji je napravljen na početku staze.
Napokon smo stigli do Geiranger Skywalk koji se nalazi na 1500m/nv. To je pogled na kraj fjorda sa kojeg se vidi prekookeanski kruzeri koji ulaze u taj fjord. Tu počinje spuštanje do mesta
Geiranger koje se nalazi na 0m/nv. Vožnja putem sa stotinama sepertina i vodopadima koji se nalaze uz sam put i gomilama snega pored puta u sred leta je fenomenalno iskustvo
urezano u naša sećanja. Kada se spustite do samog mesta onda ulazite u gužvu koja vam se učini kao da ste na nekom od trgova Rima ili Pariza. Dva velika kruzera su bila usidrena u tom trenutku i to je
otprilike 5 do 6000 turista plus automobili i kamperi. Odatle turistički autobusi voze turiste na destinacije koje se nalaze i do 3 sata vožnje odatle. Mi smo videli te autobuse i
na Trollstigenu.
Nakon dva dana od Osla stigli smo u "zemlju Trolova" čuveni Trollstigen gde ćemo prespavati. Mi smo došli od strane Geirangera pa smo morali koristiti trajekt Eisdal-Linge.
Ove godine je bio zatvoren put koji vodi od Trollstigena do Åndalsnesa pa je ovo bio jedini put kako bi bacili pogled sa Trollstigen platoa, otprilike 160km više vožnje.
Područje je pogođeno odronom kamenja, to znači da se ne može pristupiti krivudavom putu – ni automobilom, biciklom, ni pešice sve do službenog dana otvaranja 2025god.
Slikovita ruta prolazi kroz najneverovatniji krajolik zapadne Norveške i penje se na nadmorsku visinu od 852 metra. Vrtoglavi pogled na strme planinske obronke, visoke vodopade,
duboke fjordove i bujne doline čini ovaj deo puta jednom od najdramatičnijih i najposećenijih atrakcija Norveške.
Na platou Trollstigen se nalaze dva vidikovca, sa prekrasnim pogledom na krajolik, te centar za posetioce sa kafićem, suvenirnicom sa domaćim rukotvorinama,
toaletima, parkingom, kao i mostovima i stazama do vidikovaca.
To kratko vraćanje na put prema Atlantic Road iskoristili smo da na kratko svratimo do Gudbrandsjuvet, još jednu atrakciju koja predstavlja prirodne lepote Norveške.
Gudbrandsjuvet je naziv male, ali slikovite klisure u Valldalenu u blizini Hamlet Alstad. Vodopad u Gudbrandsjuvetu nije veliki, ali je lep, moćan i slikovit vodopad u maloj
klisuri na reci Valldøla. U području Gudbrandsjuveta postoji nekoliko planinarskih staza, a na parkingu je čak i velika informativna tabla.
Napokon na Atlantic road
Norveška slikovita ruta Atlantskog puta vodi od Kårvåga do Buda i duga je 36 kilometara. Poznat je kao „put u okeanu“, sa sedam mostova koji omogućavaju
putu da poput zmije prati ostrva u moru. Možda najlepši put na svetu vodi vas kroz močvare, plodni kulturni krajolik, uvale i ostrva. Iako postoji mnogo parkinga, teško je naći mesto za parkiranje,
teško ali ne nemoguće.
Sledeća destinacija je krajnje odredište Nordkap, 1850km odatle, što je otprlike 6 dana lagane vožnje i uživanja u netaknutoj prirodi, pored reka i jezera, pecanja i roštiljanja.
Dugo smo vagali da li da idemo u Tromso i odluka je pala da to učinimo u nekom narednom putovanju jer bi bilo greota ne vratiti se u ovaj raj na zemlji.
21/07/2024 u ponoć ulazimo u tunel koji spaja ostvo Magerøya na kojem se nalazi rt Nordkap sa kopnenim delom Norveške. Nordkapptunnelen je dugačak 6,875 kilometara
i doseže dubinu od 212 metara ispod nivoa mora.Tunel ima automatska vrata protiv smrzavanja koja zimi zatvaraju otvore tunela kako bi se izbeglo
smrzavanje vode koja curi. Ove kapije se otvaraju automatski kada se približe automobili i stalno su otvorene leti, kada je promet gušći. Do pola tunela nizbrdica od 9% a od
pola ista takva uzbrdica. Tunel se plaćao do 2012 god. i od tada je besplatan za sve.
Nordkap
Još sat i po i stigli smo oko 01,30 na jedini parking gde možete parkirati bilo koje vozilo osim bicikla. Parking se plaća 175NOK + 17NOK po osobi (oko 18 eura) pa tako ono što se
uštedi na tunelu onda se plati ovde. Ovo plaćanje je uvedeno u maju 2024 god. zamalo nas uhvatiše gradski oci Nordkapa.
Uglavnom, posle 5000km stigli smo na cilj, da baš tako, cilj jer to i jeste svrha ovakvog putovanja, doći nadomak Severnog pola, prespavati i krenuti nazad. Utisci su fenomenalni i vrede svaku paru, vreme
i trud koji se uloži, dva sata posle ponoći vedro nebo i sunce na nebu jer se nalazimo u polarnom krugu pumpaju adrenalin da odemo odmah u šetnju. Napolju stotine ljudi šeta, sedi napolju i pije vino
sa pogledom udaljinu i osmehom na licu.
Sutra odmah posle doručka ponovo šetnja i tada upoznajemo jednu predivnu porodicu Krehula iz Zagreba koja nam je prišla dok smo se slikali
sa zastavom Srbije, kako bi nas pozdravili i popričali sa ljudima koji govore isti jezik. Dobra dva sata smo proveli na nogama u priči sa dragim ljudima. Tu su nam se putevi razišli
posle razmene adresa jer su oni došli iz pravca Finske a mi se sada vraćamo preko Finske.
Država 8 - Finska
Do sada je bilo idemo dalje a sada idemo ća.
Tačno 20 dana dovde je prošlo kao tren ali čeka nas još puno atrakcija i destinacija na putu nazad. 1500km do Helsinkija i trajekta koji smo rezervisali tog dana a dali smo sebi 7 dana
za dolazak na trajekt.
Sami Parlament
To je domorodački parlament i bavi se svim pitanjima koja se tiču naroda Samija. Sami su autohtoni narod sa tradicionalnim teritorijama unutar nacionalnih granica
Finske, Norveške, Švedske i Rusije. Sami su živeli u svojim naseljima mnogo pre nego što su uspostavljene državne granice. Samijski parlament u Norveškoj je
izraz priznanja da su Sami jedan od dva naroda u Norveškoj. Možete li zamisliti takvu definiciju o nekom manjinskom narodu u ovim našim Balkanskim državicama.
Selo deda mraza - Joulupukin Pajakylä
440km južnije od Sami Parlamenta u gradu Roveniemi nalazi se Selo Deda Mraza. U tom mestu počinje polarni krug, tj 6 meseci dan i 6 meseci noć. Čuvena linija 66,32,35 označava
da ste ušli a u našem slučaju da smo izašli iz Artičkog kruga. Deda Mraz i njegovo pleme svetlucavih vilenjaka svake godine privlače hiljade posetilaca u ovu zimsku zemlju čuda.
Deca takođe vole park Deda Mraza, sa blještavim božićnim vožnjama, vilenjacima koji peku medenjake, čak i kućom Baka Mrazice.
Idemo još južnije ali nije tužnije. Još 850km do trajekta jer je to jedini način da se vratimo kući. Zbog trenutne političke situacije i rata u Ukrajini, zatvoreni su svi granični
prelazi između Finske i Rusije a mi bi rado opet obišli jedan od najlepših gradova na svetu, St.Petersburg, pogotovo što nam je plan da posetimo Belorusiju i Minsk. To bi nam skratilo
dosta vremena i muke koje smo imali na ovom putovanju. Preostaje da odvozamo ovih 850km kroz Finsku u društvu "prekrasnih" irvasa.
Još jedna lepa priča koja nam se desila na ovom putovanju je da smo svratili u mesto Karkila oko 70km ispred Helsinkija kako bi se upoznali sa FB prijateljima koji ovde žive.
Porodica Šormaz iz Pančeva nas je ugostila i umesto kafice i rakijice za sat vremena ostali smo ceo dan u veoma lepom i opuštenom razgovoru sa njima. Od njih smo saznali mnoge običaje
i propise u Finskoj koje su nas interesovale, kao na primer:
Da irvasi mogu da odu 500km od kuće u letnjem periodu, da vođa krda ima GPS i pred zimu vlasnici odu po njih.
Da su komšije srdačne ali nimalo gostoprimljivi, ne vole baš goste.
Da su svi trajekti u Finskoj potpuno besplatni itd itd
Napuštamo Finsku posle 2 i po sata vožnje trajektom dolazimo u Estoniju u glavni grad Talin. Na putovanju koje smo napravili 2017 god. posetili smo Talin,Rigu i Helsinki tako da sada nismo
imali potrebe da ponovo obilazimo te gradove. Tada smo bili po 2 dana u tim gradovima i imali smo motor sa kojim smo mogli baš sve da obiđemo. Nas je zanimao gravni grad Litvanije,
Viljnus
Država 9 - Estonija
Država 10 - Letonija
Država 11 - Litvanija
Viljnus je grad cveća i desetine kafića su bukvalno u cveću. Nasmejani i srdačni ljudi su nešto što nismo očekivali od "hladnih" polu Skandinavaca. Tu smo prespavali kako bi sutra dan prešli
u Belorusiju koja je za nas bila totalna nepoznanica. Čuli smo lepe stvari ali smo to uzeli sa rezervom pa kada smo već na 35km od granice onda je bilo normalno da odemo i tamo.
Stigli smo na granicu i stali 11 i slovima jedanaesti u red. Ušli smo u Belorusiju posle tačno dvanaest i po sati čekanja, pretresanja, skenera, raznih popunjavanja formulara i silnih
plaćanja raznih taksi i osiguranja.
Država 12 - Belorusija
Minsk
Jedna prosta rečenica. Minsk je fenomenalan grad a evo i zašto:
Sve uredno i čisto, kao da ste u muzeju i ako se ne naplaćuje kaucija za bilo koju flašu.
Svuda je besplatno parkiranje gde nema znaka da je zabranjeno.
Bulevari sa 6 traka u jednom smeru i semafori koji odbrojavaju vreme trenutnog svetla.
Prodavnice opremljene i napunjene svim i svačim, stotine vrsta piva, stranih i domaćih.
Sve jeftino i pristupačno od goriva do fenomenalnih čokolada, internet 4G jeftin i dostupan svuda.
Mogao bi ja da još mnogo toga da pišem ali jedno je sigurno, nismo ni jednog trenutka zažalili 12 sati maltretiranja na ulazu u Belorusiju. 5 prelepo provedenih dana.
E sada o preživljenoj noćnoj mori koja nam se desila na izlazu iz ove jebene države. Zbog trenutne političke situacije nismo mogli da odemo do Bresta i da tamo pređemo u Poljsku,
već smo morali da izađemo opet na Viljnus jer su sve granice zatvorene osim ove.
TAČNO 36 SATI U KAVEZU ČEKALI SMO DA IZAĐEMO IZ OVE LUDNICE!
Nikada više nećemo ići u te dzamburu države, ko je kriv a ko i pravu neću da ulazim u to ali znam da za svađu uvek moraju da budu dvoje.
Iako svo više puta bili u Waršavi, nije nam se još išlo kući pa smo ponovo svratili da se prošetamo Waršavom i utvrdimo gradivo.
Država 13 - Austrija
Na kraju smo svratili u Beč kako bi kupili neku opremu za kamper.
Ovaj putopis pišem posle 6 meseci od povratka sa putovanja a slike i utisci su sveži dao da su juče bili. Nezaboravno putovanje i ako da bog zdravlja opet ćemo ponoviti.
Ljudi palite kampere ili kao pomenuta porodica Krehula iz Zagreba, koja je putovala automobilom, krećite na putovanje iz snova.
13 različitih država a sve ukupno 22 države sa Srbijom jer smo prošli više puta kroz neku od ovih država.